Våra certifieringar fortsätter på distans
Med anledning av det rådande läget i världen vill vi dela med oss om hur Extended DISC arbetar. COVID19-viruset påverkar våra utbildning då vi inte kan träffas, samtidigt finns nu möjlighet att skräddarsy din certifiering, som vi genomför på distans. Med andra ord fortsätter vår verksamhet med certifieringar och alla våra kunder kan fortsätta att arbeta med våra tjänster. COVID-19-viruset påverkar varken vår systemutveckling, support, underhållet eller vår server.
Kontakta Carita på 0706-360 162 så skräddarsyr vi din certifiering på distans.
Extended DISC är ett beteende- och kommunikationsverktyg som utvecklar samarbetet mellan medarbetare, kollegor och klienter. Utbildningen är framtagen för dig som arbetar med utveckling av ledare, medarbetare och försäljning. Verktyget används även effektivt inom rekrytering, organisationsutveckling, utbildning, coaching och konflikthantering.
På utbildningen kommer du även att få insikter om dina egna beteenden och din egen kommunikationsstil. Du kommer att få både kunskap och verktyg att coacha, utmana, utbilda och utveckla individer och team.
Som certifierad användare får du tillgång till support och en stor mängd informations- och utvecklingsmaterial. På våra användarsidor hittar du övningar, presentationer och utbildningsmaterial.
Efter din certifiering tillkommer inga fasta avgifter eller licenser. Du betalar då endast för de profiler du har behov av och som du beställer löpande. Du har möjlighet att skräddarsy rapporterna i det format som fungerar bra för alla dina intressegrupper. Du kan som certifierad användare ständigt påverka materialet genom att uttrycka önskemål om marknadens behov.
Du kan välja att bestämma innehållet i dina rapporter själv när det gäller bilder, logotype, texter och grafer.
Du kan även skapa profiler som speglar ditt varumärke eller använda någon av alla de rapporter som vi har skapat. Allt ligger i samma plattform och du kan arbeta självständigt i systemet.
Extended DISC finns idag på 55 olika språk. Detta betyder att du mycket enkelt kan arbeta med internationella organisationer och företag. Extended DISC har funnits på den internationella marknaden i 24 år. Alltså är Extended DISC ett väletablerat verktyg och varumärke i affärsvärlden internationellt.
Priset för din certifiering är 9 800 kronor plus moms. På distanscertifieringen får du även två träningsprofiler utan kostnad.
-
- 2 x 3 timmar utbildning
- Fri support efter utbildningen
- Din egen Extended DISC profil
- Tillgång till supportmaterial på våra användarsidor
- Fortbildning och nätverksträffar varje år
Efter utbildningen kommer du att kunna:
-
- Förstå dina naturliga beteendetendenser
- Utveckla en förståelse för hur ditt beteende påverkar andra
- Förstå, respektera och värdesätta individuella skillnader
- Utveckla strategier för förbättrat samarbete
- Förstå Extended DISC modellen/teorin
- Få insikt om den egna beteendestilen
- Identifiera och förstå andra beteenden
- Anpassa ditt eget beteende
- Påverka andras beteende
- Gå från önskat beteende till situationsanpassat beteende
- Utveckla ett beteende som utgår från dig själv till ett beteende som tar hänsyn till andra
- Få förståelse och kunna röra dig från spontant beteende till medvetet beteende
- Använda Extended DISC för utveckling av individer och grupper